بازاریابی جهانی یا بازاریابی بین المللی چیست؟

شاید تاکنون واژه بازاریابی بین المللی را شنیده باشید و از خود سوال کرده باشید که بازاریابی بین‌الملل چیست؟ بازاریابی بین المللی به هر گونه فعالیت بازاریابی که در آن سوی مرزها رخ می دهد اشاره دارد که با هدف برآوردن نیازهای مشتریان در سراسر دنیا انجام می شود و هیچ رویکرد یکسانی برای آن وجود ندارد. به این ترتیب، برندها معمولاً باید استراتژی‌های بازاریابی جهانی مختلفی را اتخاذ کنند تا مخاطبان متنوع خود را جذب کنند. در ادامه قصد داریم تا با انواع، ویژگی ها، مزایا و معایب بازاریابی جهانی آشنا شویم.

بازاریابی بین الملل چیست؟

امروزه به لطف پیشرفت در ارتباطات، حمل و نقل و جریان مالی، بازاریابی بین المللی یک گزینه مناسب برای مشاغل به حساب می آید. بازاریابی بین المللی که به عنوان بازاریابی جهانی نیز شناخته می شود، شامل بازاریابی محصولات برای مردم در سراسر جهان است. به عبارت دیگر، هر گونه فعالیت بازاریابی است که در آن سوی مرزها رخ می دهد.
در بازاریابی بین الملل به دنبال برآورده سازی نیاز مشتری در سراسر دنیا هستیم.

طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا، بازاریابی جهانی فرآیندی چندملیتی برای برنامه‌ریزی و اجرای مفهوم، قیمت‌گذاری، ترویج و توزیع ایده‌ها، کالاها و خدمات برای ایجاد تبادلی است که اهداف فردی و سازمانی را برآورده می‌کند.
بازاریابی بین الملل تا حدودی شبیه مدیریت صادرات است. با این حال، مدیریت صادرات فقط شامل مدیریت جریان کالا و خدمات از کشور میزبان به کشور مهمان است. از سوی دیگر، بازاریابی جهانی، فعالیت‌های تولیدی، مالی و پرسنلی را پوشش می‌دهد. همچنین مستلزم چندین فعالیت پس از فروش است.
بازاریابی جهانی ویژگی های خاصی دارد که آن را از سایر بازاریابی ها جدا می کند.

ویژگی های بازاریابی جهانی چیست؟

تمام ویژگی های بازاریابی مدرن در بازاریابی بین المللی نیز صدق می کند. با این حال، دومی با هدف برآوردن نیازهای مشتریان جهانی است. بنابراین، در آن سوی مرزها اتفاق می افتد. در نتیجه، بازاریابی بین المللی دارای ویژگی های خاصی است، از جمله:
•    دو یا چند کشور را شامل می شود.
•    استراتژی های بازاریابی برای هر کشوری منحصر به فرد است.
•    این نوع بازاریابی امکان تبادل بین یک شرکت و مشتریان خارجی را فراهم می کند.
•    تصمیمات با توجه به محیط کسب و کار جهانی گرفته می شود.
تاکنون از خود پرسیده اید که چالش های بازاریابی بین المللی چیست؟

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، بازاریابی جهانی فرصت های جذابی را برای شرکت هایی که در آن موفق هستند ارائه می دهد. با این حال، با چندین تهدید و چالش نیز همراه است. اما قبل از اینکه مزایا و چالش های بازاریابی بین المللی را در نظر بگیریم، اجازه دهید به یک سوال به همان اندازه مهم بپردازیم.

انواع بازاریابی بین المللی چیست؟

کسب و کارهای بین المللی که به دنبال فروش محصولات یا خدمات خود در یک کشور جدید هستند، معمولاً با صادرات یا صدور مجوز شروع می کنند. علاوه بر این گزینه‌ها، انواع دیگر بازاریابی بین‌المللی شامل فرانشیز، سرمایه‌گذاری مشترک و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FID) است که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا می شویم.
صادرات به عنوان یکی از انواع بازاریابی بین الملل به حساب می آید.

۱٫ صادرات
منظور از صادرات، حمل مستقیم کالا به یک کشور خارجی است. تولیدکنندگانی که به دنبال گسترش تجارت خود به کشورهای دیگر هستند، اغلب در ابتدا صادرات را به عنوان یک روش بازاریابی جهانی در نظر می گیرند. صادرات در مقایسه با سایر انواع بازاریابی بین المللی در این لیست، کمترین ریسک را به همراه دارد.

۲٫ صدور مجوز
مجوز، قراردادی است که به موجب آن یک شرکت معروف، به یک شرکت خارجی حق استفاده از مالکیت معنوی خود را می دهد. این مجوز معمولاً برای یک دوره خاص به کار می رود و مجوز دهنده در ازای آن حق امتیاز دریافت می کند.
آیا میدانید فرانشیز در بازاریابی جهانی چیست؟

۳٫ فرانشیز
مانند صدور مجوز، فرانشیز شامل یک شرکت مادر است که به یک شرکت خارجی حق انجام تجارت به نام خود را می دهد. با این حال، فرانشیزها معمولاً باید دستورالعمل های سخت گیرانه تری را در راه اندازی کسب و کار نسبت به صدور مجوز دنبال کنند. این نوع بازاریابی بین‌المللی در بین شرکت‌های خدماتی مانند هتل‌ها، خدمات اجاره‌ای و رستوران‌ها رایج‌تر است.

۴٫ سرمایه گذاری مشترک
یک سرمایه گذاری مشترک (به عنوان یکی از انواع بازاریابی بین الملل)، تلاش دو کسب و کار از کشورهای مختلف را برای دستیابی به منافع مشترک توصیف می کند.
سرمایه گذاری مستقیم و مشترک دو نوع بازاریابی بین‌المللی هستند.

۵٫ سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FID)
در FID، یک شرکت دارایی ثابت خود را در یک کشور خارجی قرار می دهد تا از طریق آن محصولی را در خارج از کشور تولید کند. در این نوع سرمایه گذاری برخلاف سرمایه‌گذاری های مشترک، شرکت خارجی به طور کامل مالک شرکت فرعی است. در نتیجه، کنترل مؤثر یا تأثیر قابل توجهی بر فرآیند تصمیم‌گیری ایجاد می‌کند.

مزایای بازاریابی بین الملل چیست؟

بازاریابی بین المللی می تواند به ایجاد فرصت های بزرگتر و بهتر برای گسترش کسب و کار کمک کند. نه تنها پایگاه مشتری گسترده تری را ارائه می دهد، بلکه می تواند در برابر رکود اقتصادی بالقوه محافظت کند. بازاریابی جهانی همچنین امکان استفاده مؤثر از تولید مازاد را فراهم می کند و به ایجاد روابط با سایر مشاغل در سراسر جهان کمک می کند. علاوه بر این، فرصت های شغلی را برای کشور میزبان نیز فراهم می کند. در اینجا به برخی از مزایای بازاریابی جهانی اشاره می کنیم:
از مزایای بازاریابی جهانی می توان به گسترش بازار اشاره کرد.

۱٫ گسترش بازار
یکی از مزیت های اصلی بازاریابی بین المللی، گسترش بازار است که فرصتی برای گسترش مشتریان یک برند فراهم می کند. دو دهه پیش، ایده بازاریابی یک محصول یا خدمات برای کسب و کارهای کوچک بسیار گران بود اما به لطف کانال های ارتباطی جدید مانند گوگل دیگر اینطور نیست.

اکنون، کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند به پایگاه مشتریان گسترده‌تری در خارج از کشور دسترسی داشته باشند، بدون اینکه بودجه خود را زیر پا بگذارند. بازاریابی بین المللی نه تنها سود را افزایش می دهد، بلکه آگاهی از برند را نیز افزایش می دهد. به عبارت دیگر بازاریابی بین الملل می تواند به ایجاد فرصت های بزرگتر و بهتر برای گسترش کسب و کار کمک کند.

با استفاده صحیح از بازاریابی بین المللی می توانیم در برابر رکود اقتصادی مقاومت کنیم.

۲٫ محافظت در برابر رکود اقتصادی
حوادث و فجایع اقتصادی غیرمنتظره می تواند ثروت یک شرکت را ویران کند. با این حال، درآمد حاصل از فروش به مخاطبان خارج از کشور می تواند رکودهای احتمالی را جبران کند. در نتیجه، کسب‌وکار شما می‌تواند شرایط سخت را پشت سر بگذارد و ضررهای متحمل شده را جبران کند.

۳٫ استفاده مؤثر از تولید مازاد
بازاریابی بین المللی به تولیدکنندگان کمک می کند تا از تولید مازاد به طور موثر استفاده کنند. به عبارت دیگر، مواد اولیه، کالاها یا خدمات مازاد در تولید داخلی را می توان به بازارهای خارجی حمل کرد.
پاسخ به پرسش بازاریابی بین الملل چیست با توجه به قابلیت فراهم کردن مزایای رقابتی

۴٫ فراهم کردن مزایای رقابتی
با گسترش کسب و کار در خارج از کشور، می توانید به مشتریان جدید و دیدی که ممکن است رقبای شما نداشته باشند دسترسی داشته باشید. این امر به ویژه زمانی صادق است که بازار داخلی از قبل اشباع شده باشد. در اصل بازاریابی جهانی به شما این امکان را می دهد که از رقبا پیشی بگیرید.

۵٫ فرصت های شغلی
بازاریابی جهانی موجب افزایش فرصت های شغلی در یک کشور خارجی می شود. به عبارتی بازاریابی بین المللی دسترسی به استعدادهای تخصصی (که ممکن است در کشور اصلی یک برند در دسترس نباشد) را فراهم می کند که شامل مدیران بازاریابی، مترجمان و… است. برای مثال، بیش از ۷۱ درصد از تبلیغ‌کنندگان معتقدند که برخی از بهترین کمپین‌های تبلیغاتی در خارج از کشور توسعه می‌یابند.
بازاریابی جهانی نیز معایب بسیاری به همراه دارد.

چالش های بازاریابی جهانی چیست؟

بازاریابی بین الملل همچون بسیاری از مباحث موجود در حوزه تجارت بین الملل با چالش هایی رو به رو است. اولاً، محدودیت‌های فرهنگی بین کشور مبدا و کشور میزبان و از سوی دیگر محدودیت های دولتی، رقابت زیاد، مسائل زیرساختی احتمالی و جنگ در کشور میزبان نیز به عنوان سایر چالش های بازاریابی جهانی به حساب می آیند.

۱٫ تفاوت های فرهنگی
فرهنگ و هنجارهای متفاوت در سراسر جهان می تواند به چالش های بازاریابی مختلف منجر شود. همچنین، کشورهای خارجی گاهی مؤسساتی دارند که ممکن است خواهان ایجاد یک استراتژی بازاریابی کاملاً جدید باشند.
محدودیت های دولت از جمله معایب بازاریابی بین المللی است.

۲٫ محدودیت های دولتی
بازاریابی بین المللی مستلزم پیروی از قوانین و مقررات سختگیرانه مختلفی است که دولت کشور میزبان وضع می کند. این قوانین معمولاً شامل مالیات های بالا و همچنین عوارض واردات و صادرات کالا می شود که می‌تواند بر سودآوری و تداوم شرکت تأثیر بگذارد.

۳٫ موقعیت های سیاسی و جنگ
تنش ها و موقعیت های جنگی در بین کشورها می تواند به شدت بر بازاریابی بین المللی تأثیر بگذارد. از آنجایی که توانایی فروش محصولات و خدمات در سایر کشورها منوط به روابط دیپلماتیک است، تا زمانی که روابط این کشورها دوستانه باقی بماند، تجارت به آرامی پیش خواهد رفت. در غیر این صورت، هر گونه تنش در کشور میزبان می تواند منجر به خسارات زیادی شود.
در بازاریابی بین الملل رقابت بسیار زیاد است.

۴٫ رقابت بالا
برندهایی که در حال ورود به بازار خارجی هستند معمولاً باید هم با شرکت های داخلی و هم با برندهای بین المللی رقابت کنند. در نتیجه، درجه رقابت در بازاریابی جهانی به طور کلی بالا است.

اهداف بازاریابی خارجی

  • تقویت تجارت آزاد در سطح جهانی و تلاش برای گرد هم آوردن همه کشورها به منظور تجارت
  • افزایش جهانی شدن با ادغام اقتصاد کشورهای مختلف
  • دستیابی به صلح جهانی از طریق ایجاد روابط تجاری بین ملل مختلف
  • ترویج تبادلات اجتماعی و فرهنگی بین ملت ها
  • از بین بردن شکاف بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با دعوت از کشورهای درحال توسعه به بازارهای بین المللی
  • تضمین مدیریت پایدار منابع در سطح جهانی
  • پیشبرد صادرات و واردات کالا در سطح جهانی و توزیع سود بین تمامی کشورهای شرکت کننده
  • و…

در این مقاله تلاش کردیم تا به سوال بازاریابی بین الملل چیست پاسخ دهیم. مسلماً، ایجاد یک استراتژی بازاریابی بین المللی موفق برای کسب و کارهای کوچک یا متوسط می تواند چالش برانگیز باشد. این به این دلیل است که آنها معمولاً فاقد تخصص یا بودجه کافی برای راه اندازی چنین کمپین هایی هستند. در نهایت، توجه به این نکته ضروری است که انجام تغییرات منظم برای رقابتی ماندن در بازار خارجی ضروری است. گروه بین المللی نسیم اطلس با دارا بودن تخصص و تجربه لازم در زمینه بازاریابی جهانی می تواند همراه شما در این مسیر باشد.